Tällaisessa vanhemmassa pyörässä näkisin kunnon luistoneston olevan suurin rajoite verrattuna uusiin, varsinkin sateella ja semikelillä. Enkä tarkoita mitään Bazzaz-viritystä vaan esim BMW:n Alpha racingia
Höh, ei luistonestoo oikeestaan tartte harrastajatasolla mihinkään. Tässä maassa on muutenkin aika vähissä ne mopot joissa luistokontrolli olis semmosella mallilla, että laite on nopeempi luistokontrollin kanssa kuin ilman.
Kilvanajoa kun harrastaa, huonossa säässä luistonestosta on apua. Osin varmasti syynä harjoittelemattomuus muulloin kuin nätillä kelillä. Kisassa sitten tulee takkiin luistonestollisille jos keli ei ole hyvä.
Ok, sulla lienee kyydit sitten A:n kärjen tuntumassa jos luistokontrolli on vauhtia rajoittava tekijä. Elikkäs meikäläisen on turha sinua neuvoo kun ei oma vauhti ihan noihin yllä.
Ei kun hän tarkoittaa asiaa puhekielellisesti ei kirjakielellisesti.
Toivoo siis voivansa avata kaasun 100% sekunnissa, kun lähtee sadekelissä mutkasta. Luottaisi siis täysin elektroniikan pitävän pyörän kurissa.
Muistaakseni joku tätä koitti ihan kesäkelillä ja samaan syssyyn löytyi Alastaron alla piilevä mannerlaattojen välinen sauma.
Mutta sanon, että tuo on huono ideologia ja kannattaa oman terveyden takia harjoitella sateella ajoa.
Nimimerkki: 100% kaatoprosentti sadeajossa.
edit. Aikaisemmin puhuttiin jarruista. Onko k8 ikäisiin vaihdettu Yamahan jarrusatuloita? Ne oli ainakin hyvät k4 kiksussa. Hyvät jarrut taitaa olla myös kawassa.
Ja laita ne jarrut niin hyviksi kun saat. On äärettömän hienoa puskea mutkaan kovaa, kun tietää että kohta puree jarrut hyvin. Jos vähänkään epävarmuutta, niin se näkyy heti koko mutkaanmeno prosessissa.